Co robić, gdy w wymienniku płytowym osadza się kamień?
Wymiennik płytowy to urządzenie funkcjonujące w wielu systemach, którego działanie opiera się na odzyskiwaniu energii cieplnej z jej wymiany pomiędzy dwoma mediami. Pojawia się więc pytanie – co robić, gdy w wymienniku płytowym osadza się kamień?
Przepływająca przez wymiennik ciepła woda, z czasem powoduje powstawanie w nim osadów kamiennych. Ma to negatywny wpływ na efektywność działania wymiennika, a co za tym idzie na całkowitą wydajność systemu grzewczego. By temu zapobiec, konieczne jest regularne czyszczenie wymienników płytowych z osadzającego się na nich kamienia. Wykonanie tego działania zależne jest od rodzaju przeznaczenia danego wymiennika ciepła. Jeśli to urządzenie przeznaczone do pracy w jakiejś gałęzi przemysłu, wówczas konieczne jest skorzystanie z pomocy firm specjalistycznych, zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem wymienników płytowych. Jeśli jednak jest to wymiennik ciepła służący użytkowi prywatnemu, w domu, możliwe jest jego samodzielne czyszczenie mechaniczne lub z pomocą odpowiednich środków chemicznych.
Dbając o środowisko naturalne, można rozpocząć zmagania z osadem kamiennym w urządzeniu, takim jak wymiennik płytowy, wykorzystując do jego usunięcia, mocną i twardą szczotkę drucianą oraz myjkę ciśnieniową. Można spróbować usunąć mechanicznie tyle kamienia, ile to możliwe, a następnie dokładnie wypłukać wnętrze wymiennika. Wykonując to działanie, należy bardzo uważać, by nie uszkodzić powierzchni płyt wymiennika. Głębokie rysy mogą sprawić, że rozpocznie się proces korozji na tych elementach, co spowoduje całkowite ich uszkodzenie. Po zdrapaniu warstwy kamienia, można posłużyć się wodą pod ciśnieniem z myjki, w celu pozbycia się resztek zanieczyszczeń. Woda powinna dotrzeć do wszystkich zakamarków w urządzeniu, jakim jest wymiennik płytowy.
Co robić, gdy w wymienniku płytowym osadza się kamień? – użyj preparatów specjalistycznych
Nie zawsze możliwe jest usunięcie kamienia metodą mechaniczną z płyt wymiennika. Osad mocno wczepia się w powierzchnię płyt, ale również gromadzi się w trudno dostępnych przestrzeniach. Jeśli nie chcesz dokonywać demontażu w celu konserwacji urządzenia, takiego jak wymiennik płytowy, zastosuj do jego czyszczenia odpowiednie środki chemiczne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów tego rodzaju, pakowanych w ekonomiczne pojemniki a także butelki z dozownikami, które ułatwiają korzystanie z nich. Wystarczy nanieść środek na daną powierzchnię pokrytą kamieniem i odczekać odpowiedni czas, a następnie wypłukać dokładnie wymiennik płytowy za pomocą myjki ciśnieniowej.
Wybierając preparaty chemiczne do odkamieniania wymienników ciepła, warto zwrócić uwagę do jakiego rodzaju pieców są one przeznaczone. Istotny jest również skład chemiczny tych produktów. W trosce o środowisko naturalne, producenci postarali się o to, by na rynku znalazły się środki do usuwania kamienia z płyt urządzeń, takich jak wymienniki ciepła, stworzone w oparciu o całkowicie biodegradowalne składniki. Warto pamiętać, że pomocne w rozpuszczaniu osadów mineralnych są związki silnie kwasowe. Są to preparaty bardzo skuteczne w działaniu, które wpływają na rozpuszczenie kamienia, umożliwiając jego bezproblemowe zlikwidowanie, nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach.
Wymienniki płytowe mają tendencję do pokrywania się osadem z kamienia. Z problemem tym można poradzić sobie w prosty sposób, wykorzystując czyszczenie mechaniczne lub z pomocą środków chemicznych.